O Lochu Camelot

Lekcje śpiewaniaMigawki z CamelotuArtyściGaleria zdjęćWariacje Lochu

„LOCH CAMELOT” to dziś miejsce, w którym zatrzymują się wycieczki odwiedzające Kraków. W tym „teatrze dziwnym” w Zaułku Niewiernego Tomasza (nazwa nadana przez artystów Lochu) powstaje wiele przedsięwzięć i zjawisk artystycznych o różnorodnym charakterze. Prowadzi go nierozłączny tandem: Kazimierz Madej – dyrektor, scenograf i reżyser, oraz Ewa Kornecka – dyrektor muzyczny, kompozytor i pedagog.

„LOCH CAMELOT” skupia młode talenty oraz twórców doświadczonych, lecz wciąż niespokojnych i poszukujących. Kryteria ich obecności w „Camelocie” to wyrazista osobowość, wysoki poziom dokonań artystycznych i oryginalność.

„LOCH CAMELOT” nie jest kabaretem w potocznym znaczeniu tego słowa; unika płytkiej komercji, łączy bogatą tradycję atmosfery Krakowa z jego genius loci.

W programie, oprócz ogromnej różnorodności stylów, rodzajów i gatunków (piosenka, liryka, satyra, komizm) można znaleźć także dzieła wielu twórców z klasyki polskiej i europejskiej. „LOCH CAMELOT” wielokrotnie spotykał się z bardzo wysokimi ocenami zarówno krytyki rodzimej, jak i zagranicznej, oraz przychylnością publiczności podczas swoich podróży po Europie. W swojej siedzibie w Krakowie wychował już sobie własną widownię, dla której jest stałym elementem atmosfery artystycznej miasta.

Zespół „LOCH CAMELOT” był wielokrotnie angażowany do nagrań programów dla Telewizji Polskiej. Cieszył się także zainteresowaniem Telewizji węgierskiej, niemieckiej czy Radia Francuskiego. Artyści którzy byli głównymi sprawcami wielkiego wybuchu kabaretu to Beata Malczewska, Katarzyna Jamróz, Przemysław Branny i Łada Marija Gorpienko, także Andrzej Róg, Adam Piśko i Stefan Błaszczyński (obecnie prowadzący własny zespół). Tak wiele Loch Camelot zawdzięcza najwierniejszym, są to: Jagoda Madej, Joasia Kicia Zaleska, Bożena Dworska, Dominik Kwaśniewski, Bartłomiej Rados i Edward Zawiliński. Koniecznie trzeba też zobaczyć Martę Honzatko, Agnieszkę Rösner-Zawilińską, Agnieszkę Wilkosz, Jagę Wrońską, Agnieszkę Grochowicz, Ewę Kołacz, Joasię Wójtowicz, Roberta Turleja i Romana Klimowicza.

Oprócz muzyki Ewy Korneckiej można usłyszeć młodych, lecz utalentowanych kompozytorów – Dominika Kwaśniewskiego i Romana Klimowicza, którzy tworzą dzieła oryginalne i niezwykłe. Warto usłyszeć także kompozycje muzyczne o specyficznym kolorze, kompozytora Edwarda Zawilińskiego. Wśród wykonawców znajdują się aktorzy Teatru Starego i Teatru Stu z Krakowa oraz wokaliści wielokrotnie już nagradzani na prestiżowych polskich festiwalach. „LOCH CAMELOT” tworzy legendę miejsca – małej, trzynastowiecznej piwnicy na Starym Mieście w Krakowie, gdzie w każdy piątek przed zgromadzoną publicznością buduje swoisty i niepowtarzalny świat liryki i humoru.

Dorobek

Loch Camelot wyprodukował cztery pełnowymiarowe programy dla Programu 2 Telewizji Polskiej:

 • "Kabaret Loch Camelot" część I i II
 • "Uczta Duchów"
 • "Pani Wenus"
 • "Zdrowie pań, dziewiczych i krępych" cz. I i II, oraz wersję skróconą obu części p. t.
  "Jeszcze jeden i jeszcze raz"

TVP 2 w krakowskim telewizyjnym studiu Łęg, zrealizowała trzy programy telewizyjne do tekstów Bronisława Maja, w wykonaniu artystów Lochu Camelot, z muzyką Ewy Korneckiej i scenografią Kazimierza Madeja.

 • "Nad naszym domem jasność"
 • "Pisanki, śpiewanki"
 • "Z tamtej strony lustra, czyli Alicja w krainie Camelot" ()

- Kilkakrotnie reprezentował miasto Kraków poza granicami Polski na zaproszenie krakowskiego Urzędu Miasta.

- Występował w: Czechach (Ostrawa), Niemczech (Köln, Nürnberg), Francji (St-Avold), Austrii (Wiedeń i ), na Ukrainie (dwukrotnie Lwów w i ), na Węgrzech (Budapeszt – i ) oraz w wielu miastach Polski (trzykrotnie w Teatrze Małym w Warszawie).

- Artyści kabaretu byli wielokrotnie nagradzani na prestiżowych festiwalach piosenki m. in.: Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, Piosenki Polskiej w Opolu oraz Studenckich Festiwalach Piosenki w Krakowie, Warszawie, Radomiu, Wrocławiu, Szczecinie i innych. Do wielokrotnych laureatów zaliczają się K. Jamróz, P. Branny, B. Stępniak-Wilk, D. Kwaśniewski i M. Chludziński.

- Stypendystami miasta Krakowa byli tacy artyści Lochu jak Kasia Jamróz, Przemek Branny, czy Basia Stępniak-Wilk.

- Kabaret LOCH CAMELOT rokrocznie organizuje przed swoją siedzibą w Zaułku Niewiernego Tomasza imprezy plenerowe np.:

 • "Święto zakochanych w zaułku Niewiernego Tomasza"
 • "Jasełka"

- LOCH CAMELOT w , razem z Radiem RMF FM i Oddziałem Telewizji Polskiej w Krakowie, wyprodukował widowisko plenerowe p. t.:
"Uczta Duchów i Upiorów, czyli Helloween na Kopcu Kościuszki"
W imprezie tej wzięło udział ok. 5000 widzów.
Kabaret LOCH CAMELOT był pomysłodawcą i wykonawcą tego widowiska.

- LOCH CAMELOT zrealizował w ramach Festiwalu KRAKÓW 2000, wraz z Radiem Kraków, Telewizją Kraków i Gazetą Wyborczą, na całej płycie Rynku Głównego w Krakowie wielkie widowisko plenerowe p. t.:
"Skumbrie w tomacie - chcieliście Polski, no to ją macie" (na podstawie poezji K. I. Gałczyńskiego). Reżyserem całości był Kazimierz Madej. Scenę Zielonej Gęsi reżyserował Michał Chludziński. Muzykę do koncertu na głównej estradzie skomponowała Ewa Kornecka.
Kabaret LOCH CAMELOT był pomysłodawcą, współproducentem, organizatorem i wykonawcą tego widowiska.

- W Kabaret LOCH CAMELOT został uhonorowany przez Mera miasta Freyming - Merlebach (Francja) medalem za podtrzymywanie Polsko - Francuskich związków kulturalnych.

- TVP 2 zrealizowała bezpośrednią transmisję z "Wieczoru trzech mędrców", w Lochu Camelot. Przedstawienie bożonarodzeniowe (z tekstem M. Chludzińskiego) i koncert kolęd opracowany przez Ewę Kornecką, był połączony ze spotkaniem świata artystycznego ze światem polityki – obecni byli: prezydent Miasta Krakowa i przewodniczący Rady Miasta Warszawy, oraz przedstawiciele parlamentu RP.

- W , L. C. zrealizował przy współpracy z BWR Real Bankiem, Oknoplastem, firmą Holding Profit, Radiem RMF FM i Gazetą Wyborczą muzyczny spektakl oparty na poezji A. Mickiewicza p. t.: "Kochajmy się" (premiera ). Muzykę w całości napisała Ewa Kornecka, autorem scenografii, kostiumów i reżyserem był Kazimierz Madej.

- Kabaret LOCH CAMELOT w latach / był stałym gościem programu "Pełna Kultura" emitowanego przez Telewizję Kraków.

- Loch Camelot zaprezentował po raz pierwszy widowisko muzyczne p. t. "Pasya y Zmartwychwstanie Pańskie", z muzyką Ewy Korneckiej, w reżyserii i ze scenografią Kazimierza Madeja.

- – na Rynku Głównym koncert Lochu Camelot z okazji odsłonięcia magicznego kryształu Północy "KIDE" z Finlandii. Po raz pierwszy wykonano publicznie utwór "Światło", do słów Michała Chludzińskiego z muzyką Marka Bazeli (odtąd jeden z hymnów Lochu Camelot). Na uroczystości obecny był prezydent Miasta Krakowa Andrzej Gołaś z małżonką, ambasador Finlandii Seppo Kaupilla z małżonką, dyrektor Krakowa 2000 Bogusław Sonik oraz:

 • Konsul Generalny Republiki Francji w Krakowie – Roland Blatmann
 • Emilio Perez de’Agreda-Radca Ambasady Królestwa Hiszpanii
 • Michel Redoute-reprezentant Ambasady Królestwa Belgii
 • Teresa Triscari-Ilardo – Dyrektor Instytutu Włoskiego... i 101 specjalnych gości.

Autorami Kryształu byli: Peter Butter, Kari Leppänen i Dušan Jovanovič.

- w Lochu Camelot odbyła się premiera zrealizowanego przez Kabaret na zlecenie Oficyny Literackiej spektaklu teatralnego p. t.: "Historia o doktorze Johannie Fauście, wielce znakomitym czarnoksiężniku i magu" w reżyserii Kazimierza Madeja. W roli Fausta wystąpił Andrzej Róg, w roli Małgorzaty Sylwia Garbowicz-Chludzińska, w roli Mefista gościnnie wystąpił aktor Teatru Starego Jerzy Święch. Pretekstem spektaklu była promocja nowego tłumaczenia "Fausta" J. W. Goethego przez Adama Pomorskiego. Dodatkowo wykorzystano fragmenty książki "Opowieść gminna o doktorze Johannie Fauście" J. Spiessa, w tłumaczeniu Andrzeja Nowaka i kompozycje muzyczne Ewy Korneckiej.

- odbyła się w Lochu Camelot premiera monodramu "Kamień na kamieniu" na podstawie powieści Wiesława Myśliwskiego o tymże tytule, w reżyserii i wykonaniu Andrzeja Roga, ze scenografią Kazimierza Madeja. Współtwórcą efektów dźwiękowych i reżyserii światła był Jacek Szczęsnowicz.

- , w ramach Festiwalu Kraków 2000, na Placu Wolnica odbył się plenerowy spektakl muzyczny Lochu Camelot p. t. "Takie większe wesele" wg Tadeusza Nowaka. Opracowania muzycznego i skomponowania większości utworów podjął się Marek Bazela, pozostali kompozytorzy to: Ewa Kornecka, Zygmunt Konieczny i Jan Kanty Pawluśkiewicz. Udział brali artyści Lochu Camelot oraz Teatru Bagatela i Teatru Ludowego. Reżyserem i głównym aktorem był Andrzej Róg. Współtwórcą scenariusza, organizatorem, scenografem i kierownikiem artystycznym był Kazimierz Madej.

- W stulecie wesela Lucjana Rydla i Jadwigi Mikołajczykówny, Loch Camelot z Gazetą Wyborczą zorganizował na Rynku Głównym w Krakowie barwny korowód postaci z "Wesela" St. Wyspiańskiego połączony z deklamacją fragmentów tekstów z dramatu.

- wraz z Klubem Jagiellońskim został zorganizowany w ramach Festiwalu Kulturalnego"Człowiek z celuloidu", wieczór p. t. "Wokół sprawy Dantona". W dwa dni później przed Tetmajerówką odbyła się "Biesiada Weselna", nawiązująca do filmu A. Wajdy "Wesele".

- – Loch Camelot wita nowe milenium. W czasie gdy na Fidżi, w Nowej Zelandii i na Kamczatce wybija północ, w najstarszym miejscu Krakowa – na Kopcu Kraka Jagoda dmie w złoty róg, A. Róg jako Król Krak śle przesłanie Krakowowi, strzelają szampany i bengale, zespół śpiewa poemat "Anhelli" i stylizowane pieśni nowozelandzkie z muzyką Dominika Kwaśniewskiego. Następuje uroczyste wkopanie okolicznościowego dokumentu w aluminiowej kapsule.

- We i kabaret organizował całodzienny cykl imprez i widowisk na najdłuższej ulicy Starego Miasta, czyli "Święto ulicy św. Tomasza". Loch Camelot był pomysłodawcą i inicjatorem tego wydarzenia. W obu wypadkach honorowy patronat sprawował prezydent Miasta Krakowa Andrzej Gołaś.

- w stulecie premiery "Wesela" St. Wyspiańskiego Loch Camelot wykonał koncert pod krakowskim barbakanem na zlocie chochołów. Do tekstów z "Wesela" napisali muzykę Ewa Kornecka i Aleksander Brzeziński. Dzień później koncert został wykonany na wieczorze "Wesele wesel" w sali teatralnej Klubu Garnizonowego przy ul. Zyblikiewicza 1.

- - premiera koncertu"Hemar, wiosna i Lwów", w stulecie urodzin Mariana Hemara, wielkiego lwowianina, poety i kompozytora. Materiały do koncertu dostarczyła Pani Lili Pohlmann z Londynu zaprzyjaźniona z Władą Majewską – słynną artystką, opiekującą się spuścizną literacką poety.

- Loch Camelot wspólnie z wydawnictwem ZNAK, restauracją "Cherubino" i "Pod Aniołami", zorganizował korowód i koncert z okazji "Święta Aniołów". Naczelne hasło brzmiało: Każdy ma swojego Anioła.

W ciągu swojego istnienia Loch Camelot zrealizował następujące recitale:

 1. "Pteromania" Przemysława Brannego ()
 2. "Wszystkie języki świata" Katarzyny Jamróz i Łady Mariji Gorpienko
 3. "Pieśni prastare" (), "Pora spadania jabłek" (), "Piosenka dla zapowietrzonego" () i "Jak szaleć to szaleć" Łady Mariji Gorpienko
 4. "Piosenka o złotej krainie" (koncert pieśni żydowskich )
 5. "Trzymaj fasun" (koncert piosenek lwowskich Kazimierza Madeja, )
 6. "Recital Ewy Cupiał"
 7. "O obrotach sfer niebieskich" () i "Za zakrętem łóżka" () Barbary Stępniak-Wilk
 8. "Pochwała wszędziostwa" Dominika Kwaśniewskiego
 9. "Cafe Ocean" Katarzyny Cygan ()
 10. "Kobieta do niekochania" Małgorzaty Hyży ()
 11. "Od Marianny do Madeleine" (widowisko ekscentryczne )
 12. "Rok szalonego balonika" (pieśni cyganerii )
 13. "Krótka historia czasu" Stefana Błaszczyńskiego
 14. "Bohemienne" piosenki francuskie w wykonaniu Adrianny Bujak i Adama Piśko ()
 15. "Szukaj mnie" recital Agnieszki Rossnerówny ()
 16. "Wróć do Lwowa" ( piosenki lwowskie - Kazimierz Madej z zespołem)
 17. "Bonsoir chanson"(, piosenki francuskie – recital Jagi Wrońskiej)

SENSACJE:

 1. - na programie Kabaretu Loch Camelot są obecni wszyscy burmistrzowie Europejskich Miast Kultury 2000, - Avignon, Bergen, Bologna, Bruxelles, Kraków, Helsinki, Praha, Reikjavik, Santiago de Compostela. wszyscy burmistrzowie dokonują uroczystego wpisu do pamiątkowej księgi Lochu Camelot.
 2. - na czas uroczystości na cześć K. I. Gałczyńskiego i widowiska plenerowego "Skumbrie w tomacie, chcieliście Polski no to ją macie", Prezydent Miasta Krakowa Józef Lassota, na ręce wnuka poety Mikołaja Gałczyńskiego przekazał klucze miasta dla Lochu Camelot. Nastąpiło także odsłonięcie 8 metrowego pomnika Zielonej Gęsi w bliskim sąsiedztwie pomnika wieszcza Adama.
 3. - artysta kabaretu Piotr Skalbmierski zdobywa szczyt w Górach Czerskiego, który oficjalnie otrzymuje nazwę PIK KRAKOWA. Na szczycie zostaje umieszczone przesłanie Lochu Camelot do świata - w języku polskim.
 4. - honorowy członek Lochu Camelot profesor fizyki jądrowej pan Tomasz Płazak przybył na piątkowy spektakl ze swoim gościem, żoną hinduskiego radży – z pochodzenia Polką, panią Sahaibzada Syed Tansir Szah Lidia Jadwiga Antonina Mariam
 5. - Loch Camelot w ciągu dwunastu lat swej działalności promował wielu młodych artystów z różnych dziedzin twórczości. W Lochu odbywały się koncerty dyplomowe studentów WSM, a także niezliczone wernisaże malarzy, grafików i fotografików. Ostatnie wystawy to grafiki Malwiny Niespodziewanej - Rados, malarstwo Joanny Janowskiej, oraz artyści Lochu w fotografii: Marka Szymczaka z Kolonii, oraz Marcina Hołdy czyli LLLoch Och.

Stypendyści i praktykanci:

- We na praktyce teatralnej w Lochu Camelot przebywała studentka teatrologii z Kolonii - Melanie Kretschmer

- Śluby: Dwoje artystów Lochu - Sylwia Garbowicz i Michał Chludziński zawierają związek małżeński. Wesele w Przegorzałach u Kurda Raula Ziyada jest świętem całego Lochu Camelot

- Kultura Fizyczna:
W Michał Chludziński zakłada drużynę piłkarską "Czarni Camelot", w skład której wchodzą artyści Lochu.

- Precyzja dziesięciolecia!!!
Małgorzata Sularczyk spełniła obietnicę. Dokładnie w dziesiątą rocznicę pierwszej premiery kabaretu zatytułowanej "Cudowny dzieciak", Małgosia urodziła cudownego, małego (chwilowo), Karola. Nietypowy prezent na nietypową rocznicę.

- Akcja –"Kraków najbardziej rozśpiewane miasto Europy"
Loch Camelot z Towarzystwem Przyjaciół Polskiej Piosenki
zapoczątkował cykl lekcji śpiewania dla Krakowian.
Do tej pory odbyło się w Krakowie 56 lekcji śpiewania, w których zgromadzona publiczność otrzymuje śpiewniki i śpiewa wspólnie z prowadzącym koncert Lochem Camelot.

 1. "Radosna Niepodległości" - lekcja pierwsza
 2. "Kolędy do śpiewania po domach" - lekcja druga
 3. "Każdemu wolno kochać" - lekcja trzecia
 4. "Majowa Jutrzenka" - lekcja czwarta....itd. itd.

Loch Camelot wydał dwie kasety p. t.:

 • "Wieczór trzech mędrców" (kolędy i pastorałki Kabaretu).
 • "Ciemna strona Lochu"

Płyty CD

 • "Radosna niepodległości"
 • "Kolędy do śpiewania po domach"
 • "Ciemna strona Lochu"